American bully

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.:  Plemena neuznaná, Bez pracovní zkoušky

Číslo standardu: 0

Země původu: USA

Patronát:  Spojené státy americké (ABKC)

Vznik plemene: 90. léta 20. století

Průměrná délka života: 12 roků

Původní využití: Společník

Využití dnes: Rodinný pes, Hlídací pes

Kluby v ČR:  American Bully Kennel Club

VARIETY PLEMENE AMERICAN BULLY

Pocket bully (mini)

Jedná se o nejmenší velikostní varietu bullyho, kohoutková výška dosahuje 36-43 cm a psů a 33-40 cm u fen. Má stejnou stavbu těla jako standardní bully.

Classic bully

Tato varieta má stejnou výšku jako standard bully, a to 43-51 cm psi a feny 41-48 cm. Oby typy se od sebe liší hlavně tělesnou stavbou, Classic bully má lehčí rámec těla, celkově není tak mohutný, je méně osvalený a má tedy nižší celkovou hmotnost.

Standard bully

Standard bully je základní varietou, psi měří 43-51 cm a feny 41-48 cm. Má svalnaté a mohutné tělo.

XL bully

Jedná se o největší typ bullyho, psi dosahují kohoutkové výšky 51-57 cm a feny 48-54 cm. Tělesná stavba je stejná jako u standardního bullyho.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

American bully je velice nové plemeno, vyšlechtěno bylo v USA a k jeho registraci pod nově vzniklým klubem American Bully Kennel Club (ABKC) došlo v roce 2004. United Kennel Club jej uznal až v roce 2013. V současné době tedy dochází ustalování plemene. I v České republice je několik chovatelských stanic, které vydávají rodokmeny právě pod americkým ABKC (American Bully Kennel Club).

Chovatelské snahy o vyšlechtění nového plemene započaly v 90. letech minulého století. Důraz byl kladen na mírumilovnou povahu a typický exteriér bull plemen. Při šlechtění bylo využito Amerického Pitbulteriéra a Stafordšírského Teriéra, dále byli použiti také Buldoci.

POVAHA

I když toto plemeno provází různé předsudky, jedná se o srdečného a přátelského psa. Má mít vyrovnanou a klidnou povahu. Děti má rád, ale vzhledem k jeho velikosti je vhodné mít soužití bullyho a dětí pod dohledem.

Instinktivně bude své páníčky vždycky chránit, ale není to žádný agresor. Co se týká vztahů s ostatními psy, tak bully si jich většinou nevšímá, ale nesmí na něho dorážet nebo provokovat. S jinými domácími mazlíčky vychází celkem dobře, ale vždy platí, že je lepší, pokud se soužití pěstuje od štěněčího věku.

Důležitá je včasná socializace a důsledný výcvik. Plemeno zvládne i šikovný začátečník. Jeho majitel musí vědět, co to obnáší mít takového psa. Majitel bullyho by měl být trpělivý, protože občas může být bully tvrdohlavý.

POHYB

Toto plemeno se hodí pro aktivní lidi, nebo do rodiny. Není to žádný lenoch, a proto byste měli každý den vyrazit na delší procházku. Rád s vámi půjde na túru, ale kromě fyzického zaměstnání byste ho měli zapojit také psychicky, aby se dostatečně unavil.

Věnovat se můžete různým kynologickým aktivitám, a to i obedienci, canicrossu nebo dogdancingu. Přirozenější jsou ale různé bull sporty (wall climbing, high jump, weight pulling apod.), které jsou pro toto plemeno jako dělané. Bully se pro svou milou povahu hodí i jako canisterapeutický pes, takže můžete společně pomáhat lidem. Záleží jen na vás, kterou cestou se budete chtít vydat.

PÉČE

Bully má krátkou srst, která nevyžaduje příliš péče, stačit vám bude gumová rukavice nebo hřbílko, případně speciální kartáč na vyčesávání krátké srsti, který zachytí línající chlupy. Pročesat stačí zhruba jednou za týden až dva. V době línání častěji.

Každý den je nutné kontrolovat oční okolí a v případě potřeby odstranit ospalky. Pokud budete potřebovat vyčistit uši, slouží k tomu speciální přípravky, nebo můžete zajít k veterináři. Dále byste neměli zanedbávat ani chrup, nejlepší je mechanické čištění kartáčkem, ale podávat můžete i různé doplňky stravy.

Nezapomínejte na drápy, při velikosti bullyho se budou při chůzi po tvrdém povrchu samy přirozeně obrušovat, ale měli byste je jednou za měsíc zkontrolovat a pokud je některý delší, tak ho speciálními kleštěmi zkrátit. Pozor, psi většinou nemají stříhání drápů rádi, tak začněte už od štěněte, aby si na to váš zvyknul.

ZAJÍMAVOSTI

American bully je nové plemeno, které bylo vyšlechtěno v posledním desetiletí minulého století. Jeho klub byl založen v roce 2004. V současné době patří k poměrně vzácným a není příliš rozšířeno. Jen čas ukáže, zda bude schváleno i Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a zařazeno pro začátek alespoň do sekce neuznaných plemen.

VÝŽIVA

Kvalitní strava je důležitá pro udržení optimálního zdraví každého psa a u bullyho tomu není jinak. Podávat můžete granule, které jsou klasifikovány jako kompletní krmivo, což znamená, že pes v nich má všechno, co potřebuje. Pokud ovšem nejste jejich zastáncem, nabízí se další možnost, a to tzv. barfování, tedy krmení přirozenou stravou.

Při výběru granulí je nutné číst jejich složení a nespoléhat se jenom na líbivé obaly. Na prvním místě by rozhodně mělo být maso. Vybírejte granule, které nejsou přehlídkou obilovin, protože ty jsou nejčastějším alergenem. Dále samozřejmě přihlédněte k věku i velikosti vašeho psa. Bully patří k velkým plemenům, a proto se u juniorských granulí zůstává až zhruba do 20 měsíců věku.

Pokud chcete mít opravdu přehled o tom, co váš pes sní, pak se můžete vydat cestou barfování. Sestavení vyváženého jídelníčku je poté pouze na vás, a proto než se do toho pustíte, musíte si nastudovat potřebné informace. Do misky budete servírovat syrové maso, kosti, přílohy a doplňky. Suroviny se většinou kupují ve velkém a vše si doma naporcujete a uložíte do mrazáku.

ZDRAVÍ

Co se týká zdravotních vyšetření, tak mají pouze doporučující charakter. Bully je poměrně nové, ale zdravé plemeno. Objevit se může onemocnění pohybového aparátu, což lze vzhledem k velikosti plemene předpokládat, konkrétně se jedná o dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Doporučeno je podávat psovi preventivně kvalitní kloubní výživu, která bude o namáhané klouby pečovat.

Na první pohled by se mohlo zdát, že vzhledem k tělesné stavbě mohou nastat problémy při porodech, ale není tomu tak. Sledovat by se ovšem měly dědičné srdeční vady, na než některá bull plemena trpí. Vhodné je vybírat si štěně po zdravích rodičích, ale jak už jsme zmínili, testování není povinné.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

American bully potřebuje klidného a vyrovnaného páníčka, který k němu bude přistupovat rozumně. Velké břímě na sobě má každý z chovatelů, protože musí takového zodpovědného majitele pro své odchovy najít. Nemějte jim tedy za zlé, že vás při návštěvě budou "trápit" všetečnými otázkami.

Hodí se spíše do domu se zahradou, kam může vyběhnout, ale krátká srst ho neochrání proti nepříznivým vnějším vlivům, a proto by neměl hlavně v zimě pobývat na zahradě. Ideální je, když může bydlet se svým pánem v domě, protože je velmi kontaktní a bude vám rád na blízku.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Plemeno není uznáno Mezinárodní kynologickou federací, jeho chov zaštiťuje ABKC  (American Bully Kennel Club) v USA. Byl založen v roce 2004 a definuje oficiální standard plemene. Dále ho uznává United Kennel Club, a to od roku 2013.

V současné době má bully tzv. volný chov, což znamená, že nejsou stanoveny klasické podmínky uchovnění, ale k dispozici je etický kodex chovatele, který má doporučující charakter a říká chovatelům, na co si dávat pozor. Je poté na zodpovědnosti každého chovatele, zda se jím bude řídit.

Co se týká zdravotních vyšetření, tak povinná nejsou, opět se jedná o doporučení, ale ideální je sledovat dysplazii kyčelních (možno i loketních) kloubů a pak není od věci vyšetření na dědičné srdeční vady. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Standard plemene AMERICKÝ BULLY (American Bully)

CELKOVÝ DOJEM 

Americký bully by měl vzhledem ke své velikosti působit dojmem velmi silného psa. Je to středně velký statný pes se svalnatým tělem a hranatou hlavou. Americký bully by měl svým vzhledem působit dojmem statné kostry a objemné stavby těla. 

CHARAKTERISTIKA 

Americký bully je společenské plemeno vyznačující se sebevědomím, radostí ze života, spolu s obrovskou ochotou potěšit a mít silné pouto se svou rodinou, což z něj dělá výborného rodinného společníka. Navzdory tomu, že svým vzhledem budí Americký bully respekt, jeho chování je mírné. Jsou skvělí s dětmi a velmi přátelští s cizími lidmi, psy a dalšími zvířaty. Agrese vůči lidem nebo psům, extrémní plachost nebo brutalita je pro amerického bullyho velmi netypická a nežádoucí. 

HLAVA 

-Výrazná, velká a široká hlava je typickým znakem tohoto plemene. 

-Středně dlouhá, široká lebka, ostře řezaná s velmi výraznými lícními svaly, zřetelný a hluboký stop. 

-Uši - vzpřímené, buď přirozené nebo kupírované. 

-Oči - přípustné jsou všechny barvy kromě albinismu - růžové až červené (diskvalifikace). Modré oči a nedostatek pigmentu okolo očí je nežádoucí. 

-Tvar očí je oválný až do tvaru mandle, posazené hluboko v lebce a daleko od sebe. Kulaté oči jsou nežádoucí, vykulené nebo vystouplé oči jsou vadou. 

-Viditelnost třetího víčka - spojivky by měla být minimální. 

-Vady: Příliš viditelná třetí víčka - spojivky. Nestejná barva očí. Vykulené nebo vystouplé oči. 

-Vady vedoucí k diskvalifikaci: albinismus očí. 

-Čumák - Středně dlouhý a široký. Délka od špičky čenichu ke stopu by měla tvořit třetinu délky lebky od špičky čenichu k týlnímu hrbolku, ale čenich by neměl být moc krátký, aby bránil normálnímu dýchání. Čumák je hranatý nebo mírně hranatý a končí ostře pod očima. Hřbetní linie čumáku je rovná a není z profilu špičatá a ohrnutá.

-Čelisti - vypracované. 

-Spodní čelist - silná a rovnoběžná s čumákem, nikdy se nestáčí nahoru. 

-Pysky - polouzavřené a dokonce je povolena mírná povislost, ale není preferována. 

-Vady: moc dlouhý nebo zploštělý čumák, moc krátký čumák, který psovi brání normálně dýchat, málo výrazné lícní svaly a nevýrazný stop, slabá spodní čelist, ohrnutá spodní čelist, čenich ohrnutý nahoru nebo zploštělý, masivní pysky. 

-Horní zuby - těsně přiléhají vně ke spodním zubům nebo nůžkovitý skus. 

-Vady: Klešťový skus, podkus, křivý skus. Vážné vady: Silný předkus nebo podkus (větší než ¼ palce - cca 6 mm).

-Nos - Velký s široce otevřenými nozdrami. Přípustné jsou všechny barvy kromě albinismu (světle růžový). 

KRK  

-Silný, svalnatý, mírně klenutý, zužující se od ramen k lebce, statný až středně velký s minimálně, nebo vůbec  volnou kůží. 

-Vady: příliš slabý a úzký krk nebo moc krátký/dlouhý krk. 

PŘEDNÍ ČÁST TĚLA 

-Ramena jsou silná a svalnatá, lopatky položené široko od sebe, směřují dozadu. Nadloktí je přibližně stejně dlouhé jako lopatka a spojeno pod úhlem 35 - 40 stupňů. 

-Přední nohy - rovné a statné, kosti jsou široké nebo kulaté, záprstí je silné, krátké a téměř vzpřímené. Tlapy míří rovně vpřed. 

-Délka od kohoutku k lokti je stejná jako délka od lokte k spodní části tlapy. Psi, kteří mají trochu kratší vzdálenost od lokte k zemi jsou akceptovatelní, ale nežádoucí. 

-Vady: vzpřímená ramena, lopatky vyčnívající a trčící vpřed, krátké nadloktí, vybočené nebo vtočené tlapy, přední nohy nakloněné nad záprstí, rozcapené nebo ploché tlapy, dlouhé prsty. 

TĚLO 

-Silně osvalené, masivní, objemné, středně dlouhé tělo, které působí vzhledem k velikosti psa dojmem velké síly, je typickým znakem tohoto plemene. 

-Zaoblená žebra vytvářejí kompaktní hrudník, žebra jsou blízko u sebe. Hrudní koš se rozšiřuje až k lokti nebo pod něj. 

-Přední nohy jsou spíše dál od sebe, čímž umožňují široký rozvoj hrudníku. 

-Hrudník by měl být široký a hluboký a dobře vyplněný, ale ne zase tak velký, aby se pes nemohl hýbat. 

HŘBET 

-Kratší až střední, mírně se svažuje od kohoutku ke kýtám, případně rovný s mírným sklonem od kýt ke kořeni ocasu je také přípustný. Americký bully by měl působit vzhledem hranatého těla, délka od ramen ke kýtám by měla být stejná jako délka od kohoutku k zemi. 

-Vady: Příliš dlouhý hřbet, zadek výš než ramena, slabá nebo vychýlená hřbetní linie, klenutý nebo prohnutý hřbet.

ZADNÍ ČÁST TĚLA 

-Dobře osvalená, hlezna blízko k zemi, nevytáčejí se dovnitř nebo ven. 

-Osvalení, zakřivení a šířka zadní části těla musí být v rovnováze s přední šástí těla. 

-Při pohledu na zadní nohy musí být rovné a rovnoběžné. 

-Vady: Hlezna jsou vychýlená ven nebo dovnitř, zadní nohy do "O" nebo "X", úzká zadní část těla, křivé nohy.

 OCAS 

-Středně dlouhý vzhledem k velikosti psa, směřuje dolů, zužuje se do špičky, dlouhý přibližně k hleznu.

-V klidu směřuje dolů, při pohybu je ocas v úrovni hřbetní linie, při vzrušení směřuje nahoru (vyzývavý ocas), ale nikdy není zatočený tak aby se dotýkal hřbetu. 

-Ocas není zauzlovaný. 

-Vady: moc dlouhý/krátký ocas (+/- 2,5 cm nad/pod hlezno), ocas dotýkající se hřbetu. 

-Vážné vady:  zauzlovaný ocas, extrémně krátký ocas. 

-Vady vedoucí k diskvalifikaci: zauzlovaný ocas, kupírovaný ocas. 

TLAPY 

-Tlapy by měly mít kulatý tvar, velikost má odpovídat proporcím těla psa, mají být kompaktní, dobře klenuté a pevné.

-Vady: Placaté nebo ploché tlapy.

SRST 

-Krátká, lesklá, hustá, tuhá a hladká na dotek. 

-Kratší než 0,5 palce (1,25 cm). 

-Vady: Kudrnatá nebo zvlněná srst. 

-Vážné vady: dlouhá srst. 

VELIKOST 

-Psi by měli být zdraví a neměli by být tlustí. 

-Hmotnost - pro toto plemeno není doporučená určitá hmotnost. 

-Výška a hmotnost by měla odpovídat stavbě těla. 

-Všechny varianty plemene "bully" by se měly vyznačovat vlastnostmi popsanými v části Americký bully standard, kde jsou popsány všechny klíčové prvky typické pro toto plemeno. 

AMERICKÝ BULLY STANDARD: 

"Standard"

Psi: 43 - 51 cm v kohoutku, feny 40 - 48 cm v kohoutku. 

Je nutné uvést, že americký bully standard není při výstavách penalizován za velké osvalení, masivní a hranatou stavbu těla. 

"Classic"

Jedná se o variantu základního standardu. Klasik bully je určený strukturou a stavbou těla. Obě pohlaví mají lehčí konstrukci těla a nižší tělesnou hmotnost, přesto stále vykazují znaky typické pro "bully". 

Typické znaky pro bully - hranatá/velká hlava; krátký/hranatý čumák; težší kosti, svaly a kompaktní tělo. Celkově mají silnější kostru a více hmoty než moderní plemena typu teriéra jako je americký pitbulteriér nebo americký staffordshireský teriér. 

Bully klasik vypadá spíše jako původní americký pitbulteriér nebo americký stafford, ze kterých byl americký bully vyšlechtěn. 

Varianta bully klasik je americký bully, který má méně robustní stavbu těla a méně svalové hmoty než americký bully standard. Kromě těchto rozdílů splňuje tato varianta všechny standardy jako americký bully standard. Psi měří 43 - 51 cm v kohoutku, feny měří 40 - 48 cm v kohoutku. 

"Pocket Bully"

 Jedná se o variantu základního standardu. "Kapesní" bully je určen výškou v dospělosti. Psi měří 35 cm- 43cm v kohoutku. Feny měří 33- 40 cm. 

Je nutné uvést, že "kapesní" bully je kratší než americký bully standard. Tato varianta má stejnou stavbu těla jako varianta standard a při výstavách není penalizováno velké osvalení, masivní a hranatá stavba těla. 

"XL Bully"

Jedná se o variantu základního standardu. XL bully je určen výškou v dospělosti. Psi měří 51 - 58 cm v kohoutku. Feny měří 48 - 56 cm. 

Je nutné poznamenat, že XL bully je vyšší než americký bully standard. Tato varianta má stejnou stavbu těla jako varianta standard a je žádoucí aby byly velmi osvalení a měli masivní a hranatou stavbu těla. 

CHŮZE 

-Americký bully se pohybuje sebevědomě a hrdě a dává přitom najevo radost ze života, čímž na sebe strhává pozornost okolí. 

-Chůze by měla být ladná a měla by z ní vyzařovat jeho síla. Krok musí být nevázaný, volný a rázný se "silným motorem vzadu". Přední nohy by měly být v rovnováze se zadními. 

-Nohy se nevytáčí ven ani dovnitř, nekříží se a nedotýkají. 

-Pes se pohybuje v jedné rovině. 

-Vady: Kolébavý, kymácivý, rozvolněný, batolivý pohyb. Pohyb mimo rovinu - nohy vybočují, překřížení předních a zadních nohou nebo pokud se zadní nohy pohybují příliš u sebe až se dotýkají. 

VADY 

Vady, které jsou při výstavách penalizovány, ale nevedou k vyloučení: 

-Různá barva očí. 

-Příliš viditelná oční víčka. 

-Vypoulené nebo vystouplé oči.

-Špičatý nebo moc protáhlý čumák. 

-Slabá dolní čelist. 

-Dolní čelist zahnutá nahoru. 

-Albinismus čumáku (světle růžový). 

-Čumák zahnutý nahoru nebo zploštělý. 

-Moc krátký nebo moc dlouhý ocas (měl by být přibližně +/- 2,5 cm od hlezna). 

-Zatočený ocas. 

-Klešťový skus. 

-Předkus nebo podkus. 

-Křivý nebo zkřížený skus. 

-Úzký nebo slabý krk. 

-Příliš dlouhý nebo příliš krátký krk. 

-Vzpřímená ramena; lopatky vyčnívající a trčící dopředu. 

-Krátké nadloktí. 

-Tlapy vybočené dovnitř nebo ven. 

-Prohnuté přední nohy. 

-Slabé nadprstí. 

-Placaté nebo ploché tlapy. 

-Dlouhé prsty. 

-Hlezna vytočená dovnitř nebo ven. 

-Vlnitá nebo kudrnatá srst. 

-Pohyb: kolébavý, kymácivý, rozvolněný pohyb, batolivý. 

-Pohyb mimo rovinu - nohy vybočují, překřížení předních a zadních nohou nebo pokud se zadní nohy pohybují příliš u sebe až se dotýkají. 

VÁŽNÉ VADY 

Vady, které jsou při výstavách silně penalizovány, ale nevedou k vyloučení: 

-Silný podkus nebo předkus (6 mm a více). 

-Zauzlovaný ocas. 

-Moc krátký ocas. 

-Dlouhá srst. 

VYLOUČENÍ/DISKVALIFIKACE 

-Agresivní vystupování vůči lidem. 

-Růžové oči, albinismus očí. 

-Jednostranný nebo oboustranný kryptorchismus (chybí jedno nebo obě varlata). 

-Jednostranná nebo oboustranná hluchota (hluchý na jedno nebo obě uši). 

-Šroubovicový ocas. 

-Kupírovaný ocas.

Hemi's XL Bullies 
www.facebook.com/HemisXLBullies  
 +420 776 01 01 08

hemisxlbullies@seznam.cz

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky